Geometrik Ölçülendirme ve Toleranslandırma (GD&T)

İlk üretilen aletler, takımlardan  uçaklara , uzay mekiklerine ,    küçük  bir atelyeden fabrikalara  birkaç taneden milyonlara  varan parça sayıları ile  üretim yöntemleri geliştikçe teknik resme olan ihtiyaç   ortaya çıktı, gelişti   ve zaman içinde   kaçınılmaz oldu .  Üretim , tasarım  deyince çizimsiz  ilerlemek düşünülemez.

Tasarım, üretim,ölçüm , kalite kontrol  vs alanlarda yaşanan gelişmeler ve ekonomik nedenler   savunma , havacılık , otomotiv  gibi sektörlerde daha hassas ,daha az maliyetli ve müşteri  ihtiyaçlarına daha hızlı yanıt verebilecek  sistemlerin kullanılmasını  gerektirdi.

II .Dünya savaşı  sonrası   yaşanan  gelişmeler  daha öncesinde kullanılan teknik resim  prensiplerinin  yetersizliğini ortaya çıkarınca  hassas, tüm özellikleri kontrol altında olan ve daha az  hatalı parça üretme şansı veren  Geometrik Ölçülendirme ve Toleranslandırma  metodunu bir gereklilik  haline getirdi .

İmal edilecek parçaların son halini eksiksiz olarak  açıklayan, gerekli kesitlerini detaylandıran,  teknik   personel arasında  ortak bir  dil  görevi gören teknik resimlerinde  GD&T kurallarına göre  hazırlanması hızlı bir şekilde  tüm sektörlere  yayılmaya başladı .

Günümüzde  teknik resimlerin  GD&T kurallarına  göre  hazırlanması  bir gereklilik  haline geldi.

Leave a Comment