E-Posta
erdinc@dorukisg.com.tr
Telefon
+90 530 313 7844

Charlie Chaplin’in Modern Zamanlar filmi

Charlie Chaplin’in Modern Times  filmi sanayileşmenin başlaması ile çalışma  ve insan yaşamındaki değişiklikleri  çok güzel anlatıyor.

Problem Çözme Teknikleri

Problemi Çözmek ve Kök Nedenler:

“Problemi çözmek için  bir saatiniz varsa: 55 dakikayı  problemi anlamak için , 5 dakikayı çözümleri düşünmek için ayırın!!!”

Einstein.

Problemlerin çözümünde kök neden bulunmaksızın yapılacak çabalar geçici çözümlerle zaman ve para kaybına sebep olur  ve sorun halen orda beklerken siz başka bir olayın çözümüne zaman harcarsınız.

Domino Teorisi 

Kazalar ve Zincirleme reaksiyon

İster iş kazaları , ister trafik isterse endüstriyel kazalar olsun tıpkı Domino teorisinde anlatıldığı  gibi pek çok olay  birbirini tetikler , her tetiklenen olay yeni olaylar sebep olur ve  sonunda kaza dediğimiz sonuca ulaşırız. İlk tetikleyen olay  neydi? Destekleyen sebepler nelerdi, olaylar nasıl gelişti? bu soruların  yanıtı  kazanın incelenmesi ve kök sebep analizinde yatar.

 

Domino Teorisi ve Zincirleme Reaksiyon

Kimyada  zincirleme  reaksiyonlardan bahsedilir ve atomların  hareketliliği ile başka reaksiyonlar tetiklenir . Günlük hayatımızdaki  olaylara  bakıldığında da aynı zinciri görürüz. İş Kazalarında veya trafik kazalarında da   tetikleyen olay sonrası  olaylar zinciri devam eder  ve tabiki bir sona ulaşır  ve hasar ortaya çıkar . Bu nedenle  olayların  kök nedenini   araştırmak ve bulmaya çalışmak  evde , işte, fabrikada, politikada, ekonomide  her zaman işimize yarar.  Diana Ross da chain reaction şarkısında  olayı keyifle hale getirmişti.

Uygun kişisel koruyucu donanımlar kullanıldığında hayatınız kurtarır.

Yapılan işe uygun kişisel koruyucu  donanımlar kullanıldığında hayatınız kurtarır. Bunu sağlamanın yolu :

Önce eğitim  ve bilinçlendirme  ……

Çalışma ortamınızda yaptığınız işe göre :

Hangi tehlikeye maruz kalacaksınız ?
Nasıl maruz kalacaksınız?
Kimler tehlikeden etkilenebilir ?
Maruz kalınan tehlikenin yarattığı  risk nedir ?
Kabul edilebilir seviye mi ?Değilse
Maruziyeti engellemek için ne yapmak gerek ?
Önlemi nasıl uygulamak gerek ?

WhatsApp chat